چگونگی ساخت صفحه شخصی (home page)

 قبل از هرچیز باید فایل html خود را بسازید. اینکار را می‌توانید توسط نرم‌افزارهای تصویری مانند Front Page, Dream Weaver, Microsoft Word, Microsoft SharePoint Designer, ...  انجام دهید. نام فایل خروجی خود را index.html تعیین می‌کنید. 

  • قابل ذکر است که لينک‌های مربوطه را در زمان ساختن صفحه شخصی  به‌صورت local  وارد نماييد.  مثلاً  اگر از صفحه اصلی (همان index.html)  يک لينک به صفحه دوم به نام myfile.html  داريد، لينک صفحه دوم  در صفحه  اصلی، شامل مسیرهای  :C  و D:  و ... نباشد؛ در اين لينک فقط نام فايل باشد. و يا اگر فايل تصويری به نام mypicture.jpg  در يک دایرکتوری به نام image موجود است  در هنگام لينک دادن به صورت href=c:\...\images\mypicture.jpg نباشد و به‌صورت  href=images/mypicture  باشد که پس از انتقال آنها به سايت لينک‌های مربوطه درست کار کنند.

چگونگی متصل شدن به صفحه شخصی

 با استفاده از مرورگرهایی مانند IE, Firefox, … و یا با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند CuteFTP, Filezila. پیشنهاد ما برای کاربرانی که به‌صورت مداوم اطلاعات وارد صفحه شخصی می‌کنند، Filezila می‌باشد و در غیر این‌صورت Firefox و در نهایت IE.  حال هر کدام از روش‌ها را به اختصار توضیح خواهیم داد.

مرورگر IE:  ابتدا باید تنظیمات مرورگر را تصحیح کنید. کافی است که وارد بخش Internet Options شوید. سپس بر روی برگ Advanced  کلیک کنید. مطابق شکل زیر، (Use Passive FTP (for firewall and DSL modem compatibility را که بطور default  فعال است غیر فعال نمایید ( مربع جلو این گزینه خالی باشد) و بعد OK کلیک کنید.

از اینجا به‌بعد دیگر به مرورگر احتیاجی ندارید. کافی است که یک پنجره در سیستم باز کنید و در قسمت آدرس، نشانی  ftp://physics.ut.ac.ir را تایپ کنید.

پس از اینتر کردن، پنجره‌ای باز می‌شود. بعد از وارد کردن نام کاربری و رمز، وارد صفحه خود می‌شوید. پوشه‌ای بنام public_html وجود دارد که شما می‌توانید فایل index.html خود را داخل آن قرار دهید.

 

 

مرورگر Firefox:  در این مرورگر می‌بایست افرونه‌ FireFTP نصب شود. برای نصب کافی است که به قسمت Add-ons رفته و در قسمت آدرس، FireFTP را جستجو کرده و سپس آن را نصب کنید.

حال در قسمت Web-Developer رفته و FireFTP را کلیک کنید پنجره‌ای باز می‌شود.

محیط FTP باز خواهد شد. آیکون Quick Connect را انتخاب کنید. محتوای Host را  physics.ut.ac.ir و username و password خود را وارد کرده و همچنین  Port را مقدار 21 قرار داده و connect کنید. حال در سمت راست، پوشه public_html را خواهید دید. شما می‌توانید فایل index.html خود را داخل آن  پوشه قرار دهید. توجه کنید که سمت چپ پنجره باز شده، مسیر سیستم خودتان است.

 

 

نرم‌افزار Filezila این نرم‌افزار مجانی و در سیستم‌عامل‌های Windows, Linux, Mac قابل اجراست ( سایت ). بعد از نصب، نرم‌افزار را اجر کرده. ابتدا مطابق شکل زیر برروی Edit سپس Settings کلیک کرده، پنجره Settings باز خواهد شد.

در قسمت Passive Mode، قسمت Use the server's external IP address را انتخاب و سپس Ok کنید. حال می‌توانید از نرم‌افزار استفاده کنید. مطابق شکل زیر محتوای Host را  physics.ut.ac.ir و همچنین username و password خود را وارد کرده و همچنین Port را مقدار 21 قرار داده برروی  Connect کلیک کنید. در سمت راست صفحه نمایش، پوشه public_html نشان داده خواهد شد که شما می‌بایست فایل index.html خود را داخل آن قرار دهید.