اتصال از طریق سیستم عامل‌های ویندوز:

برای اتصال به خوشه احتیاج به نصب نرم‌افزارهای مناسب مانند SSH Secure Shell ، putty ، winscp و یا ... دارید. برای نمونه، چگونگی اتصال با نرم افزار SSH Secure Shell توضیح داده می‌شود.

ابتدا این نرم‌افزار را از لینک دانلود کرده و پس از نصب آن را اجرا کنید. آیکون Quick Connect را کلیک کرده، پنجره‌ای باز می‌شود. در قسمت Host Name، آدرس 172.16.187.30 و در قسمت User Name، حساب کاربری را وارد کنید. قسمت‌های دیگر از جمله Port Number (که مقدار آن 22 است) تغییری ندهید.

بعد از کلیک Connect، پنجره‌ای باز می‌شود، Yes را کلیک و رمزتان را وارد کنید. سپس وارد home directory خودتان بر روی سرور می‌شوید. در اینجا می‌توانید دستورات (لینوکس) لازم را تایپ کنید.

انتقال فایل

برای انتقال فایل، کافی است که آیکون New File Transfer را کلیک کرده، پنجره‌ای باز می‌شود که در پنل سمت چپ، محتویات سیستم شماست و در سمت راست، محتویات فایل‌های شما در سرور خوشه می‌باشد. شما براحتی می‌توانید فایل‌های مورد نظرتان را بین دو طرف جابجا کنید.

 


اتصال از طریق سیستم‌های لینوکس و مک:

 برای اتصال احتیاج به نرم‌افزار خاصی نیست. در لینوکس (مک)، از طریق باز کردن terminal و تایپ این دستور می‌توانید وارد سرور خوشه شوید:

ssh This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

که بجای user1 ، نام کاربری خود را می‌گذارید. پس از آن، رمز عبور از شما خواسته می‌شود. 

انتقال فایل

برای انتقال فایل چندین راه وجود دارد:
۱-  ساده‌ترین راه این است که پنجره‌ای را باز کرده سپس در آن آدرس sftp://172.16.187.30 را تایپ کنید. بعد از وارد کردن نام کاربری و رمز،  وارد home directory خود در سرور می‌شوید. آنگاه می‌توانید فایل‌ها را جابجا کنید. 
۲- راه حل دیگر استفاده از نرم‌افزار gftp و یا filezilla است که توضیحات مشابه در اینجا آمده است.

۳- روش دیگر، روش خط دستوری (command line) با دستور scp است. این دستور در ترمینال انجام می‌گیرد و روش سختری است. کاربر می‌تواند راهنمای این دستور را در اینترنت و یا با تایپ man scp در ترمینال پیدا کند.